Önceden yılbaşı yılsonu farketmezdi, evimizde otururduk. Yemeğimizi yer, çayımızı içer otururduk. Zaman geçtikçe alışkanlıklar da değişti.

İmkanı olanlar için 01 Ocak tarihinin hangi güne denk geldiği önem taşır oldu. Haftasonu tatili ile birleştiği için çalışanlar için 1 günlük tatil bile birleştirilmeye değer.

Alternatif tatil sektöründe 2012-2013 yılbaşı turları, 2-3 günlüğüne de olsa farklı yerler görmek isteyenler için kaçırılmayacak fırsatlar. Yurtiçinde özellekle kış sezonu otellerinin dolması fiyatları yukarı çekti. O kadar ki, yurtdışı tur organizasyonları, yurtiçindeki bir otelin 2-3 günlük maliyetinden çok daha uygun hale geldi.

Yurtdışı turları 99 Euro, 199 Euro ‘dan başlayan fiyatlarla Yunanistan, İtalya, Fransa gibi Akdeniz ülkelerine 3 günlük turlara katılabilirsiniz. Atina, Paris, Roma ve diğer Avrupa başkentlerine 199 Euro, 299 Euro gibi nispeten düşük bütçelerle  seyahat edebilirsiniz. Tatilde önceliğiniz illa da gezmekse, bir otelde sıkışıp kalmamaksa, yurtiçi turları yanında yurtdışı turları önemli bir alternatif.

Yurtdışı turlarına katılmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç konu var.

Vize konularına dikkat edin. Gittiğiniz ülkede havaalanından geri dönmek gibi berbat bir durumla karşılaşmayın. Tur firmanızla vize konularını netleştirin.

Vize konusundan önce, görüştüğünüz tur firmasını dikkatli seçin. En ucuzunu değil, tecrübeli ve profesyonel olanını seçin.

Yurtdışına çıkışlarda unutmamanız gereken belki de en önemli unsur yurtdışı seyahat sigortası. Öngörmediğiniz sağlık sorunları için desteğe ihtiyacınız olabilir.

Son olarak, yola çıkmadan önce sadaka vermeyi ihmal etmeyin. :) Az sadaka çok belanın önüne geçer… Ama bu demek değildir ki, sadaka illa da az olmalı. 500 Euro ödeyip, bir geziye çıkarken yaptığınız yardım, verdiğiniz sadakanın birkaç lira olması düşünülemez. Özellikle de şu sıralar haberlerde o kadar yardıma muhtaç aile örnekleri varken.

Cimrilik insana yakışmayan en kötü özelliklerden biri.

Arama Kelimeleri: