İslami Tatil ve İslami Oteller

Toplumumuzda bir etiketleme yarışı var.

Bu yarıştan herkes nasibini almıştır. Müslüman vatandaşımızda öyle.

Tipik Müslüman tanımlaması.

Nedir tipik Müslümanı

Ömrü boyunca hayatında doğruyu yanlışı ayırmış, gelinimiz-damadımız veya büyükleri, iş düğüne, düğün gününe gelince bir defaya mahsus bütün yanlışları yapmakta beis görmüyorlar.

Cuma gecelerini, kandillerini, bayramlarını güzelce ihya eden Müslümanlarımız yılbaşı gecesi içkiye, ölçüsüz eğlenceye kendilerini kaptırırlar.

Domuz etini bırak yemeyi, adını duyunca rahatsız olurlar ancak içki içmekte bir beis görmezler.

Böylece sürüp gider.

Bu tipikleşmeden dünyamıza yeni giren İslami Tatil ‘de nasibini alacak gibi.

Tıpkı 11 ay namaz ve oruçtan uzak kalıpta, Ramazan ayında en kral Müslüman geçinen insanlar gibi, bunu karşısında 11 ay Müslümanlığını yaşayıpta 1 aylık tatilinde İslami Kurallara riayet etmeyen, buna gerek duymayan, kurallarını epeyce gevşeten bir anlayışı tatil kültürümüze hakim olmakta.

En başta, tesislerin özelliklerinde tam bir özenti, tam bir taklitçilik hakim. Bu konuya önceki yazılarımdan birinde de değinmiştim. Palace, Resort, Caprice, thermal deluxe, clup vs… şahsen beni epey sinir ediyor bu isimler.

Diğer bir konu, içleri boşaltılmış mini barlar. Sayın Otel yetkilisi, madem otelini yeni bir konsepte uyarlıyorsun. Alkolü içkiyi oteline almıyorsun, e bu mini bar garabetini de bıraksan güzel olmaz mı. Bar kelimesi yerine güzel dilimizde daha uygun bir kelime bulamadınız mı.

Diğer bir konu, plajlar. Müslüman kadın inancı gereği kendine özel havuzda dinlenmek eğlenmek isterken Müslüman erkek herkesin ortasında, yanlışlıklar içinde eğlenme hakkını! nereden buluyor. İslami hassasiyetler sadece bayanlar için mi geçerli. Eşleriniz haşemalarla (bu da ayrı bir vaka zaten) su yüzü görmeye çalışırken Müslüman erkekler diz kapağına bile riayet etme inceliğini neden göstermez. “Ben gider denizin, plajın ortasında herkesin içinde eğlenirim, ancak eşim (bayan) ayrı havuzunda duvarların içinde eğlenmeli. Bu mu İslami Tatil.

Buraya daha birçok maddeler eklenebilir.

Kültürümüze uygun tatil anlayışına katkıda bulunmak amacıyla bu konulara ileride de değineceğim.

Lütfen hayatımızın her ayrıntısına inen tipikleştirme hastalığından kurtulmaya çalışalım. Sade Müslüman olalım. Hayatımızın her anında Müslüman olalım.

 

Yazdır
  1. Kullanılabilir HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  2. Yorumları Takip Et RSS