İslami Oteller İncelemesi: Grand Akça Otel

Grand Akça Otel‘in bu yıl açıldığını duydum. (2013 Yaz Sezonu)

Kayseri merkezli bir firma olan E.E.T. TURİZM SEYAHAT İNŞ. TİC. SAN. LTD. ŞTİ. ‘nin markası olarak Grand Akça Otel adıyla 4 yıldızlı, 100 odalı, çiçeği burnunda harika bir otel. Harika bir otel diyorum, çünkü gittim gördüm.

 

Neler gördüm, hepsini tek tek size aktarmak istiyorum.

Çoluk çocuk yola koyulduk. Karayoluyla Alanya’ya, oradan da Gazipaşa‘ya hareket ettik. Gazipaşa İlçesine girişten hemen sonra Selinus, Yat Limanı tabelasını takip ettikten 2-3 km sonra kıyıya geldik. Gazipaşa Belediyesi Deniz Tesislerini geçince hemen solda Grand Akça Otel’in 2 bloğunu görüyoruz. Etrafı açık havadar bir mekanda kurulu. Kalabalık sezonlar için bile yeterli miktarda gayet geniş bir otoparkı mevcut. Bgrand-akca-otelahçe kapısında görevli güvenlik personeli karşıladı bizi.

Bavulları bir kenara alıp içeri buyur etti. İçeri girer girmez çimlerin üzerinde gezen 2 tavşan bizim ufaklığı çıldırtmaya yetti. Şirinliği, tatlılığıyla herşeyiyle kendine benzettiğini söyledi. :) Tavşanlara baka baka bahçeyi bitirip, içeri kendimizi attık.

Otele giriş yaptığımızda saat 12:30 civarıydı. Odalara çıkış için 14:00 civarını beklememiz gerektiği söylediler, ancak bu süre içinde öğle yemeğini yiyebileceğimizi, kafeyi, (benim dilimde cafe değil kafe) havuzu ve diğer yerleri kullanabileceğimizi söylediler. Bu derece bir esneklik otel imkanlarının kullanımında açıkçası çok şaşırttı beni. Buna rağmen çok da yorgun olmadığımız için kendimizi yine dışarı atıp yakın çevreyi dolaşalım dedik. Nasıl olsa birkaç gün boyunca zaten bu güzel otelde kalacaktık.

Grand Akça Otel, Gazipaşa’nın tam ortasında her yere yakın, ama bir o kadar da sakin sessiz bir yerde tam kafa dinleme yeri. Etraftaki tarihi yerlere oldukça yakın. Sola bakınca eski Selinus’tan kalan yüksek tepedeki Kaleyi ve burçlarını görüyoruz. Sağ tarafa bakınça yüksek Kızılin Kayalıkları ve dibindeki Kızılin Mağarası… Gazipaşa’nın geçmişi gerçekten çok çok eskilere dayanıyor. Liman yolundan ilerlerken sağ tarafta yüzyıllar öncesinden kalan taş kemerlere çarpmanız ihtimal dahilinde.

Otele dönelim.

Kartlarımızı ve bilekliklerimizi alıp odamıza çıktık. Oda 2. katta dağ manzaralı ekonomik odalardan. 3 veya 4. kat olmadığına gerçekten hayıflandım. Gazipaşa’nın düz mahalleleri ve ileride yüksek tepeler, sonrasında dağlar gerçekten görülesi manzaralar. Denizi aratmayan güzellikler.

Grand-Akca-Otel

ODALAR

Odada bir büyük yatak ve açılır rahat bir koltuk vardı. Lcd TV, klima diğer dolaplar mobilyalar…

Hepsi deyim yerindeyse gıcır gıcır, -abartmıyorum- pırıl pırıl. Grand Akça’ya gelmeden önce birkaç web sayfasında okuduğum birkaç olumsuz yorum geldi aklıma. “Bu insanları anlamak gerçekten zor” dedim kendi kendime. Mobilyalarından elektronik eşyalara, banyosundan balkonundaki sandalyelere kadar özenle dizayn edilmiş bu otel için kötü bir yer, olumsuz bir tara bulmak gerçekten zor.

MESCİD

Odalarda seccade olmasına rağmen pek tabi ki, bir mescidde olmalı. Mescide biraz geç gittim ve bu gecikmeye gerçekten üzüldüm. İçerisi oldukça ferah ve özenle hazırlanmış. Duvarları süsleyen Kutsal Emanetlere ait fotoğraflar incelemeye değer.

YEMEKLER

Eylül ortasında otele gitmemize rağmen, doluluk oranı çok yüksek. Bu doluluğa rağmen restorant oldukça rahat ve içaçıcı geldi bana. Ana yemeklerden tatlılara, meyvelere kadar, her seferinde aynı özenle sunulan yemekler, insana kilo aldırır cinsten. Her seferinde inatla az yeme kararı almama rağmen bazen tatlıyı, bazen meyveyi fazla kaçırdığım oldu.Yemek seçen, öyle her yemeğe yüz vermeyen ufaklık annesiyle birlikte birçok yemekten birer parça alıp inatla bitirmeye çalıştı.

Çeşit olarak sayı ne kadar bilemiyorum ve pek de önemli değil zaten. Ancak hepsi birbirinden lezizdi. Yemek hazırlamanın bir sanat olduğunu her zaman söylemişimdir. Her öğün, aynı kalite, aynı güzellik, aynı ayar… Bu gerçekten zor bir iş.

Restorant, 10:30′ kadar kahvaltı, 14:00′e kadar öğle yemeği ve 21:00′e kadar akşam yemeği boyunca açık. 23:45′e kadar ise gece büfesi şeklinde misafirlere açık. 2 saatte bir havuz kenarında sıcak gözleme mevcut. Havuz Kafede ise, her daim sıcak ve soğuk içecekler mevcut.

Antalya-Grand-Akca-Otel

HAVUZLAR

Grand Akça Otelin 2 ayrı havuzu mevcut.

Bayan havuzu, etrafı öyle bazı otellerde olduğu gibi derme çatma brandalarla değil, gayet düzenli bir şekilde itinayla örtülmüş. Etrafa kapalı, güneşe açık. İçeriye pek tabi ki, elektronik kayıt özelliği bulunan cihaz alınmıyor, 7 yaş üzeri erkek çocuklar da aynı şekilde alınmıyor. Bayanlar havuzunun kenarında çocuklar için ayrılmış, etrafı korunaklı hale getirilmiş küçük bir bölüm de mevcut. Unutmadan; bayanlar havuzu, pekçok muhafazakar otelden daha da büyük boyutlarda bir havuz.

Erkekler Havuzu, bahçenin tam ortasında yer alıyor. 150 cm derinliğinde ve gerçekten eğlenceli. Kaydırak pekçok kişinin tercihi. Kaydırağın hemen kenarında küçük çocuklar için 40 cm derinliğinde bir alan ayrılmış. Havuz voleybol için biçilmiş kaftan. Etrafta yeterli derecede şezlong ve gölge alan var.

SELİNUS PLAJI

Gazipaşanın Limanından başlayıp batıya doğru uzanan büyük bir plaj Selinus Plajı. Bazı alanlarda kumun çapı büyüyor ancak, bu hiçbir zaman büyük bir problem değil. Kıyının 1-1,5 metre açığında derinlik diz boyu oluyor. Sonrasında bel üstünden omuzlara kadar değişen aralıklarda düzenli bir şekilde derinleşiyor. Bu alandayken gelen dalgalardan etkilenmeden keyifli bir şekilde suyun tadını çıkartabilirsiniz. Bazıları dalgalarla boğuşurken, bazıları sakin bir şekilde yüzüyordu. Bazıları çocuklarıyla kumun üzerine oturmuş gelen dalgalarla devriliyorlardı. (Bu ufaklıkla benim en sevdiğim eğlenceydi.) Bir ara, deniz suyunu 3-4 metre kadar içerilere kadar taşıma planı yaptık, ancak oğlumun “e ama harita değişebilir” uyarısı üzerine planımızı yarım bıraktık.

Plajda Grand Akça Otel’e ait şezlonglar ve hemen yanıbaşında soğuk içecekler ve çay bulabileceğiniz plaj bar mevcut.

Plajın, Grand Akça misafirlerinin haricinde de muhafazakar aileler mevcut. Tabi bu demek değildir ki, her taraf öyle. Değil tabi, sağda solda bilindik kıyı görüntüleri burada da var ne yazık ki.

ANİMASYONLAR

Otelde bulunduğum günlerde akşamlar gerçekten eğlenceli geçti. Samanyolu TV’de yayınlanan, Kendi Okulumuza Doğru dizisinin öğrencilerinden …. ve arkadaşları otel misafirlerine gerçekten eğlenceli saatler yaşattı. Uzun zamanlar sonra, gülmekten yanaklarım, çenem, ağız kaslarım, özetle her yanım ağırdı. … stand-up yeteneği gerçekten profesyonelce. 2 saat aralıksız bir şekilde otel misafirlerini gülmekten kırdı geçirdi.

Sonrasındaki yarışmalar ise, en az kendi esprileri kadar izleyenleri güldürdü.

PERSONEL

Yoğun tatil sezonunun bittiğini düşündüğümde personel hala ve epeyce canlıydı. Bir yorgunluk, bıkmışlık emaresi görmedim. Tamam, bu demek değildir ki, hepsi silme programlanmış gibi zorla sırıtıyorlardı. hayır, değil. Gayet samimi, doğal bir şekilde, işlerini severek yapıyorlardı.

Gözleme hazırlayan hanımefendiyle bir gözleme pişimi süresince keyifle sohbet ettim. Haklı olarak sıcaktan şikayetçiydi. Daha serin bir yerde olması hem onu, hem gözlemeleri daha da rahatlatacaktır.

TAVŞANLAR

Ufaklığın, arkadaşlarıyla geçirdiği havuz vakitlerinden sonra en çok sevdiği ve ilgilendiği şirin mi şirin 5-6 tane tavşan. 5 tane mi, 6 tane mi, bir oraya, bir buraya gittiklerinden bir türlü sayamadım. Beyaz tavşanlar gayet uysal, sevilmeyi seviyorlar. Ancak bizim ufaklığın gözü gri tavşanda. En inatçı, en yaramaz, en zıpzıp. Yakalama maceramız tam 3. gün sona erdi. Büyükçe bir lahana yaprağı ile kendimize yaklaştırıp sonunda dokunabildik. Bizim ufaklığın gri tavşanı sevmesi, diğer bütün beyazların toplamına bedeldi. Benim için de öyleydi ki, yakalayınca artık derin bir nefes aldım. Yoksa bu problem ertesi günlerde de devam edecekti.

KAPANIŞ

Grand Akça Otel‘de geçirdiğim bu birkaç gün, gerçekten güzeldi. Otel bence herşeyiyle mükemmeldi. Bir eksiklik bulmaya çalışıyorum ama, bana göre yok.

Ama bahçede de sigara içilmesi yasak olsa mesela güzel olurdu. (Hoş tamamen yasak olmasından yanayım ben.)

Akşam programlarından sonraki dinlendirici Karadeniz müzikleri hala aklımda. Tavşanlar seneye kadar epey bir büyüyecekler herhalde. Güzeldi Grand Akça Otel…

Arama Kelimeleri:

Yazdır
  1. Kullanılabilir HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  2. Yorumları Takip Et RSS