Alternatif Tatil’in Şifreleri

Alternatif tatil yalnızca dinî değil, ailevî hassasiyetleri olanların da tercihi. Ancak sadece bayanlar havuzunun etrafını çevirmekle iş bitmiyor. Alternatif tatilciler, gittikleri yerlerde nelere dikkat ediyor?

alternatif-tatil-haberDinî ve ailevî hassasiyete sahip kişiler için tatil konusu başlı başına bir sorun. Son yıllarda sayıları hızla artan alternatif oteller bu duruma bir nebze olsun çare olsa da kaliteli olanları bir elin parmaklarını geçmiyor. Alternatif tatilciler fiyatların pahalılığı ve kalite düşüklüğünden şikâyet ederken otel yöneticileriyse kadın ve erkeklere yönelik iki farklı tesis olmasından dolayı artan maliyetlerden yakınıyor. Peki muhafazakâr tatilciler gittikleri yerlerde ne istiyor? Şah Inn Paradise Genel Müdürü Yusuf Yücel ile Antalya Kumluca’daki tatil köyünde alternatif tatil üzerine konuştuk.

Tesettür değil alternatif otel

Yusuf Yücel, işe 14 yıllık alternatif turizm tecrübesi olan Kamer Holding bünyesindeki Şahmer Turizm ile başladıklarını anlatıyor. “O yıllarda değil muhafazakâr otel kurmak, diğer tatil köylerine Türk tatilciler bile alınmıyordu.” diyor. Hal böyle olunca 2000’lerin başında Alanya’da kurdukları ilk otelde talep patlaması olmuş. Hatta “Eşimle çocuğum odada kalsın, ben oyun odası ya da çatıda yatarım.” diyenler bile çıkmış. Burası yetmeyince 2007’de bünyelerine Antalya Kumluca’daki Şah Inn Paradise’ı katmışlar.

Yücel, Şah Inn Paradise’ı tesettür değil, alternatif otel olarak değerlendiriyor. Zira otelin müşterileri yalnızca dinî değil ailevî hassasiyetlerden dolayı da tercih ediyor. Bu sebeple Arap ülkelerinden, Türk cumhuriyetleri ve Avrupa’dan gelen Müslüman yabancı turistlerden de yoğun talep varmış. Otelin çıkış fikrini esprili bir dille ‘Kadınlara pozitif ayrımcılık’ olarak nitelendiriyor Yücel. Altı yaşından büyük çocukların, kadınlar kompleksine alınmadığı için tatil boyunca babalara emanet olması da bunun kanıtı.

Yücel’e göre alternatif otel işletmeciliğinde kadınlar için her şey düşünülmek zorunda. Yani öyle küçücük bir havuzun etrafını çevirmekle olmuyor bu iş! Hamam, havuz, sauna, restoran, çocuklar için kreş, mescit hepsinin bir arada olacağı ve kadınların gün boyu çıkmak zorunda kalmayacağı şekilde düzenlenmeli bayanlar kompleksi. Yeme-içme ve hijyen konularına da azami önem gösteriliyor. Sunulan büfelerde sebze, meyve, et ve et ürünleri organik ve doğal ürün sertifikalı gıdalar yer alıyor. Kadınlara özel bir plaj düzenlemesi de şart. Zira bu zevkten de mahrum kalmak istemiyorlar haklı olarak.

 

Muhafazakâr tatil neden pahalı?

Devamı için tıklayınız: http://www.zaman.com.tr/cmts_alternatif-tatilin-sifreleri_2110056.html

Yazdır
  1. Kullanılabilir HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  2. Yorumları Takip Et RSS