Alternatif Tatil Nedir, Ne Değildir…

Aylar boyunca çalışıyoruz. Bu çalışma süresi boyunca altı üstü 1-2 hafta sürecek, islami oteller‘de bir tatil yapmanın hayalini kuruyoruz.

Bu 1-2 haftalık süreden beklentimiz nelerdir? Gittiğimiz, konakladığımız otelin isminin alternatif tatil otelleri arasında geçmesi bizim için yeterli mi? Bu bizi kurtarır mı? Dahası “Alternatif tatil” kavramından, sürecinden neyi bekliyoruz. Nasıl olmasını düşünüyoruz? Hayalimizdeki alternatif tatil kurgusunu dış ortamda bizlere hazırlayan muhafazakar ve standart otel işletmecilerinin bizlere sunduğu kalıplar ne derece bize uyuyor? Bu şekilde sayısız sorularımızı ardı ardına sıralayabiliriz.

Peki nasıl olmalı? İçimize bakıyor muyuz? Dışarıda, en azından otel işletmecilerinin bizlere hazırladığı ortam kadar, değerlerimize verdikleri önem kadar bizler, yani tatilciler içimizi tatile hazırlıyor muyuz?

Tatilde, sabah akşam yan gelip yatma planımız mı var, yoksa biraz daha fazla boş vaktimiz olduğu için oturup sakin kafayla “Nasıl daha iyi bir insan” olabilirim?”in hesabını yapma planımız mı var? Otelde Erkekler, Bayanlar ve çocuklar kendi havuzlarına gidip düz bir şekilde suyun tadını mı çıkarıyoruz. Tamam, bayan havuzları dışarıdan görünmüyor, (diyorum ama, aslında düpedüz görünenlerde var)peki ya içerden nasıl görülüyor? Erkek ve kadın arasında mahremlik konusu, kadınla kadın arasında da benzer şekilde mevcut değil mi? Bu sorunla ilgilenen var mı? Erkek havzularına değinmiyorum bile. Çünkü  bu alanların dışarıdan görülmeme derdi-sorunu yok çoğu yerde. Nerde kaldı “Özellik”.

Tabii ki, bu problemlerin yaşanmadığı, işini gerçekten de hassas bir şekilde yapan kaliteli alternatif oteller mevcut. Onları bu sorunların dışında tutuyorum. Yapmaya çalıştığım bir tatil kültürünün oluşmasına katkıda bulunmak.

Yazdır
  1. Kullanılabilir HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  2. Yorumları Takip Et RSS